,

czwartek, 1 grudnia 2016

Jak zrobić choinkę z papierowej wikliny w doniczce - kurs krok po kroku.

Jak popatrzę na statystyki swoich postów to najbardziej popularne są te, w których pokazuję jak coś zrobić samemu - bardzo mnie to cieszy, że korzystacie z moich kursików i są one dla Was pomocne. Dodatkowo ostatnio dostałam kilka wiadomości z pytaniem jak robię choinki z papierowej wikliny - obiecałam się tym podzielić i tak właśnie dzisiaj uczynię :) 

W internecie można znaleźc dużo kursów na papierowe choinki, ale moje są troszkę zakręcone - w doniczce, z dodatkiem koronki i na patyku:


Chcecie wykonać podobne? A więc do dzieła. Potrzebne materiały: 


- papierowe rurki z gazet,
- drut,
- kleszczyki,
- pistolet do klejenia na gorąco,
- sztywna plastikowa rurka z dziurą w środku (moja to rurka do instalacji CO kupiona w sklepie budowlanym :)
- mała doniczka lub inny okrągły pojemnik
- gips budowlany, woda,
- farby w spray,
- elementy do dekoracji (bombki, wstążka, koronka, sizal, światełka, itp).

 Najpierw zaczniemy od zrobienia korpusu dla naszej choinki. 
Bierzemy 14 papierowych rurek i do każdej z nich wkładamy drut. Wtedy chwytamy je wszystkie razem z jednej strony w odległości ok 5 cm od końców.


Bierzemy kolejną rurkę (już bez drucika w środku), składamy na pół


i zahaczamy o 3 rurki poniżej naszej ręki:


 Końcówki  możemy wygiąć - wtedy z rurek nie będzie nam wypadał drucik.
 
 Zaczynamy przeplatanie - na początku za każdym razem co trzy rurki. Powinny nam zostać dwie rurki w środku - ich nie przeplatamy, tylko schowamy później do rury plastikowej, która będzie stanowić pień dla naszego drzewka.
 Po siedmiu okrążeniach, rurki które były podzielone co trzy, rozdzielamy tak żeby były co dwie. Już tutaj możemy im nadać odpowiedni kształt - w zależności od tego czy chcemy żeby choinka była szeroka czy wąska.
Zostawiamy ok 2 cm przerwy, bierzemy kolejną rurkę, składamy w pół tak jak wcześniej, zaczepiamy i pleciemy tym razem co dwie rurki. 


Nie przejmujcie się, że we wcześniejszej warstwie zostały końcówki niewykorzystanych rurek - później poradzimy sobie z nimi klejem na gorąco.


Po kolejnych ośmiu okrążeniach rozdzielamy podwójne rurki, znowu zostawiamy 2 cm przerwy, zahaczamy nową rurkę i kontynuujemy plecenie już co jedną rurkę.


Ten etap powtarzamy dotąd aż uzyskamy satysfakcjonującą nas wysokość choinki.


Od środka powinna wyglądać mniej więcej tak:


Teraz możemy przygotować pień dla naszego drzewka. 

W doniczce rozrabiamy gips z wodą - nie podaję dokładnych proporcji - masa musi być dość gęsta. Do niej wkładamy odpowiednio przyciętą rurkę plastikową - musimy ją dostosować do rozmiaru naszej choinki. Do czasu zaschnięcia gipsu całość można oprzeć lub nawet przykleić taśmą np. do krzesła.


W tym czasie możemy dokończyć nasz korpus. Za pomocą kleju na gorąco, przyklejamy końcówki i wszystkie wystające rurki zaginając je pod spód:


Pamiętajmy też o górze choinki - trzeba ją obkleić rurkami:


Po tych "zabiegach" możemy przystąpić do malowania. Jeśli wyplatamy z białych rurek możemy od razu nakładać kolor jaki chcemy uzyskać. W przypadku kolorowych rurek, ja najpierw je maluję na czarno:


a po wyschnięciu nakładam ostateczny kolor:


Kiedy gips w doniczce wyschnie i stanie się twardy, plastikową rurkę owijamy (przy pomocy kleju na gorąco) zieloną wstążka:


Jak widzicie u mnie nie widać doniczki, ponieważ dorobiłam jej koszyk ale o tym w innym poście.


Jeśli chcemy, aby nasz choinka miała oświetlenie to warto jest owinąć światełka na tym etapie - wokół rurki, wtedy otrzymamy taki efekt jak tutaj:


Na rurkę nakładamy nasz korpus, pamiętając żeby do środka plastikowej rurki włożyć papierowe rurki które zostały nam podczas wyplatania. Pozwoli nam to na to, żeby choinka była prosta. Dla lepszej stabilności można ją jeszcze zabezpieczyć od środka drucikami:


No i surowa wersja choinki gotowa. Ja na zakręconym czubku powiesiłam gwiazdę  - o tym jak taką zrobić możecie poczytać w innym poście, ale równie dobrze sprawdzi się kokardka czy szyszka.


Pozostaje końcowa dekoracja, ale o tym już nie piszę bo na pewno macie swoje upodobania i mnóstwo pomysłów.

MIŁEJ PRACY!!! :)

7 komentarzy:

  1. Super choinka i super kurs :):)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny kurs :) Choinka przepiękna i dzięki Tobie każdy taką może mieć :) Super :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Łał! Choinki są świetne! A kurs bardzo fajnie rozpisany, przejrzyście. Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Aniu, tutorial wspaniały i jakże przydatny;) Pozdrawiam Cię cieplutko;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wow, wspaniały tutorial :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Od dwóch lat rozmyślałam jak zrobić taką choinkę, chylę czoła, zwłaszcza że nie każdy chętnie dzieli się swoimi genialnymi pomysłami ��

    OdpowiedzUsuń

AddThis